לדף הראשי
מי אנחנו
מאגר פעילויות
למורה
קבוצות דיון
קישורים

יחידת לימוד נשימה מבנה, תפקוד ומה שביניהם

יחידת הלימוד 'הנשימה- מבנה, תפקוד ומה שביניהם'

לפניכם יחידת לימוד  שנבנתה כאתר אינטרנט המורכב ממספר תת-יחידות, כל תת יחידה מתמקדת  בנושא מדעי- ביולוגי  שונה הקשור לנושא - הנשימה.  כל אחת מתת-היחידות עומדת בפני עצמה ויחד עם זאת, כולן קשורות ביניהן. מבנה תת היחידות כמו גם כל יחידת הלימוד, הוא מודולרי ולא ליניארי.
האסטרטגיה היא פתרון בעיות והכלים המרכזיים הם ממוחשבים (גיליון אלקטרוני) ומתוקשבים (אינטרנט) .

הידע המדעי הבסיסי על נשימה תאית ועל מערכת הנשימה, על כל מרכיביה, נרכש תוך כדי 'מסע וירטואלי להכרת מערכת הנשימה'. המסע הוירטואלי האינטראקטיבי עוקב אחרי מולקולות החמצן, מרגע כניסתן לתוך האורגניזם הרב תאי ועד לחדירתן אל תוך התא.
הגירוי ללמידת  כל אחת מתת היחידות הוא בעיה אוטנטית, הרלוונטית ככל האפשר לסביבתו של התלמיד. הבעיות השונות מוצגות בעמוד השער של היחידה.

ביחידת הלימוד :
מסע וירטואלי להכרת מערכת הנשימה
השפעת הגז פחמן חד חמצני CO על הובלת חמצן בדם
אוורור ריאתי
מחלות בדרכי הנשימה
השפעת ה- pH על קישור חמצן להמוגלובין
הובלת פחמן דו חמצני  CO2  בדם
הובלת חמצן   O2  בדם
נשימה תאית
השפעת תנאים חריגים על נשימה
העישון והשפעתו על מערכת הנשימה
השפעת טמפרטורה על הובלת הגזים בדם (בהכנה)

שילוב בתכנית הלימודים: הובלה  באדם ובבעלי חיים.

בפעילויות השונות :
האינטרנט משולב כמקור ל - מידע, אנימציות, סימולציות ומעבדות וירטואליות; החיפוש באינטרנט אינו אקראי אלא מכוון על ידי הגדרת הבעיות ושאלת השאלות.

הגיליון האלקטרוני משולב ככלי לעיבוד נתונים ולהבנה של מושגים המבוססים על ממצאים אמפיריים תוך שימת דגש על ההיבטים הכמותיים-סטטיסטים של המקצוע הנלמד.
מיומנויות גיליון אלקטרוני:  ממוצע, סטית תקן, אחידות מדגם -שונות במדגם ומשמעותם, שימוש בפונקצית IF , טבלה מסכמת מקושרת, שרטוט גרף, ניתוח גרף, קו מגמה ומשמעותו, סינון, מיון, מסד נתונים, מבחן T.

מיומנויות חקר: ניתוח מחקר מדעי, מרכיבי ניסוי מדעי - עיבוד נתונים, בידוד משתנים, ניתוח תוצאות, הסקת מסקנות, שאלת שאלות כמנוף להתקדמות בפתרון הבעיות המוצגות.  

ליחידת הלימוד


 


חזרה

מי אנחנו | מאגר פעילויות | למורה | קבוצות דיון | קישורים | לדף הראשי

כל הזכויות שמורות © 2004, האוניברסיטה העברית בירושלים (ראה תנאי שימוש)